Mali müşavirler arasında ‘Konkordato’ krizi! Mahkemelik oldular
Abdullah TOLU - YMM

Kefalet sigortası KDV iadelerinde neden teminat olarak kabul edilmiyor?

Abdullah TOLU - YMM
abdullahtolu@toluenymm.com
 
 

Haber Sitemizde 17 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan "Reel Sektörün, Teminat Mektubu Sorununa Çözüm Önerisi: Kefalet Sigortası!" başlıklı yazımızda; dünyada yaygın olarak kullanılan, reel sektörün elini rahatlatan, bankacılık sisteminin sağladığı teminat mektuplarının muadili olan Kefalet Sigortasını ele almıştık.  

Yazımızın yayınlanmasını müteakip çok sayıda okuyucudan mail veya telefon mesajı aldık, kimisi teşekkür etti, bu sistemin yaygınlaştırılmasını ve geliştirilmesini istedi, kimisi de kendi sorunlarını dile getirdi. Yani, aldığımız tepkiler son derece olumlu ve yapıcı.
 

Peki, Nedir Bu Kefalet Sigortası?

Kefalet Sigortası, teminat mektubu işlevine sahip bir sigorta ürünü, sigorta şirketinin sigortalı lehine üçüncü kişi lehtara sağladığı bir teminat.

Kefalet sigortası ile sigorta şirketi, sigortalının "kefili" oluyor, sigortalı, lehtara olan borcunu yerine getirmediği takdirde lehtarın maruz kaldığı zararları tazmin etmeyi taahhüt ediyor. Kefalet sigortasında sigorta şirketinin verdiği teminat, ödemeden ibaret olmak zorunda değil; yüklenicinin proje kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, sigorta şirketi yeni bir yükleniciye projeyi tamamlatmakla da yükümlü.
 

Neden Kefalet Sigortası?

Kefalet sigortası, şirketlerin bankadaki limitlerinin tamamını nakit  kredi olarak kullanılmasını  sağlıyor. Kefalet senedinde kredi kullanım ücreti, limit tahsis ücreti gibi ek ücretler yok. Sadece sigortalıdan alınan primler ve gereken durumlarda ipotek ve rehin için alınan masraflar var. Ayrıca, sigorta şirketleri kefalet senedi düzenlerken sadece mektup vadesi kadar sigorta primi alırken, bankalar teminat mektubu için mektup komisyonunun yanında, hesap işletim ücreti, limit tahsis ücreti, limit kullanım ücreti gibi bir çok ücret talep ediyor.  İpotek ve rehin gibi işlemlerde ise bankalar, sigorta şirketlerine göre masraf adı altında daha yüksek meblağlar istiyor. Yani, kefalet senedi banka teminat mektubuna göre oldukça cazip.
 

Kefalet Senedi, Türkiye İçin Neden Önemli?

Reel sektörün şu anki en büyük sorunu, kredi ve teminat mektubu temin edememesi. Bankalar teminat mektubunu da nakit kredi gibi görüyor. Ha teminat mektubu, ha nakit kredi. Ancak, şu an krediye ulaşmak da çok zor, hatta imkansız gibi. Bunun nedeni ise, kredi ve teminat mektubu ihtiyacının tamamı sadece bankalar tarafından sağlanması, başkaca bir alternatifin olmaması. Kredi ve teminat mektubu ihtiyacının tamamını sadece bankaların sağladığı ender ülkelerden birisiyiz. Bankalar kredi tanımlaması yaparken, tahsis ettiği kredinin bir kısmını nakit, kalan kısmını ise teminat mektubu limiti olarak belirliyor. Şirketlerin çoğunluğu nakit kredi kullanmak istiyor, teminat mektubu istemiyor. Diğer bir kısmı ise tahsis edilen kredinin tamamını teminat mektubu olarak kullanmak istiyor. Ancak, şirketlerin bu konuda tercihte bulunmaları söz konusu değil, çünkü insiyatif bankalarda. Teminat mektubu sıkıntısı yüzünden alınan işlerin büyük bir kısmı başlanılamadan iptal ediliyor. Bunun önüne geçilmesi, teminat sorununun çözülmesi şart.

Kefalet sigortası işlerlik kazandığında,  reel sektörün bankalardaki kredi limitleri sadece nakit kredi limitine dönecek, dolayısıyla bankaların kredi hacmi artacak. Kefalet sigortası ile, şirketlerin teminat mektubu ihtiyacının karşılanmasında ilave kapasite oluşturulmuş olacak. Daha ne olsun.
 

Kefalet Sigortası’nın Türkiye’de Kullanımı Çok Sınırlı, Şu An Sadece Kamu İhalelerinde Teminat Mektubu Olarak Kullanılabiliyor, Anlaşılır Gibi Değil!

2017 yılında 7061 sayılı Kanunla 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 4 ve 34. Maddelerinde değişiklikler yapılarak, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerinin kamu ihalelerinde teminat mektubu olarak kabul edilmesine imkan sağlandı. Bu şekilde, kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleri kamu ihalelerinde teminat mektubu olarak kabul edilmeye başlandı. Bu şekilde, reel sektörün kamu ihalelerindeki teminat mektubu sorunu da çözüldü. Ancak, tüm dünyada kabul görmüş bu kadar önemli bir teminat sisteminin, ihtiyaç da olduğu halde sınırlı olarak uygulanmasını anlamış değiliz.
 

Kefalet Sigortası, KDV İadeleri Başta Olmak Üzere Kamuya İlişkin Tecil-Taksitlendirmelerde Neden Teminat Mektubu Olarak Kabul Edilmiyor? Maliye Neden Adım Atmıyor?

Gerek KDV iadelerinde gerekse vergi dairelerine, SGK’ya ve Belediyelere olan borçların tecil ve taksitlendirilmesinde 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 10. maddesinde sayılan teminatlar, teminat olarak kabul ediliyor. Madde hükmüne göre;

- Para,

- Bankalar tarafından verilen süresiz teminat mektupları,

- Hazine Müsteşarlığı’nca (Şu an Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca) ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetleri (Hazine bonosu ve Devlet tahvilleri) veya bu senetler yerine düzenlenen belgeler,

- Bakanlar Kurulu tarafından tespit edilecek milli şirketlerin hisse senetleri ve tahvilleri

- Amme borçlusu veya borçlular lehine üçüncü şahıslar tarafından gösterilen ve alacaklı amme idarelerince haciz varakalarına istinaden haczedilen menkul ve gayrimenkul mallar

teminat olarak kabul ediliyor. Yani, mevcut düzenlemeye göre, kefalet sigortası senetlerinin KDV iadeleri, vergi – SGK prim ve belediyelere olan borçların tecil taksitlendirilmesinde teminat olarak kabul edilmesi mümkün değil. Çünkü, yasal mevzuat şu an için buna izin vermiyor!

Kefalet Sigortası, KDV İadeleri Ve Kamuya İlişkin Tecil-Taksitlendirmelerde Teminat Olarak Kabul Edilmeli, Bunun İçin Yasada Değişiklik Yapılması Şart!

Kefalet sigortası’nın KDV iadeleri, vergi, SGK ve belediyelere olan borçların tecil-taksitlendirilmesinde teminat olarak kabul edilebilmesi için, 6183 sayılı Kanunun 10. maddesinin birinci fıkrasının

"2. Bankalar ve özel finans kurumları tarafından verilen süresiz teminat mektupları,"

Şeklindeki 2. Bendinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesi gerekiyor:

"2. Bankalar ve özel finans kurumları tarafından verilen süresiz teminat mektupları ile Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleri"
 

Sonuç olarak;

Dünya ülkelerinde başarılı bir şekilde uygulanan, banka teminat mektuplarına göre ciddi maliyet avantajlarına sahip olan Kefalet Sigortası sisteminin 6183 sayılı Kanunun 10. maddesinde yukarıda önerdiğimiz şekilde yapılacak yasal bir değişiklikle hayata geçirilmesi, KDV iadeleri, vergi, SGK ve belediyelere olan borçların 6183 sayılı Kanuna göre tecil - taksitlendirilmesinde yaşanan teminat mektubu sorununu kökten çözebilir. Maliye’nin artık bu konuda daha fazla beklememesi, söz konusu yasada yukarıda belirtilen değişikliği yapması  gerektiğini düşünüyoruz.

Abdullah TOLU | OgünHaber

 
 
28 Eylül 2019 Cumartesi 10:53
Okunma: 26
 

(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Tarihte Bugün
1448 - II. Kosova Savaşı; János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.
1777 - Amerikan kuvvetleri İngilizleri Saratoga muharebesinde yendi.
1912 - Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı (I. Balkan Savaşı).
1918 - Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu.
1919 - Batı Trakya'daki İskeçe Kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi.
1922 - Gökçeada'nın kurtuluşu
1929 - Nadir Han, Afganistan Kralı oldu.
1933 - Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.
1938 - Atatürk ilk ağır komaya girdi.
1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
1945 - Juan Peron, Arjantin devlet başkanı oldu.
1950 - Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.
1956 - Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi.
1961 - Yaklaşık 200 (bazılarına göre 400) Cezayirli gösterici, Paris polisi tarafından öldürüldü.
1962 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı; 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesi başladı.
1966 - Birlik Partisi kuruldu. Parti genel başkanlığına Hasan Tahsin Berkman getirildi. Partinin amblemi Ali'yi simgeleyen bir aslan ve onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldız olarak belirlendi.
1967 - Kayserispor-Sivasspor futbol maçı sonrasında çıkan olaylarda 40 kişi öldü.
1967 - "Hair" müzikali New York'ta sahnelenmeye başlandı.
1970 - Quebec işçi bakanı Pierre Laporte, FKÖ militanlarınca öldürüldü.
1972 - Bülent Ersoy assolist olarak sahneye çıktı.
1972 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel başkan Behice Boran 15 yıla mahkum oldu.
1973 - OPEC, bazı batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.
1976 - Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.
1979 - Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.
1984 - "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı sebebi ile Füsun Erbulak için 6-10 yıl hapis istendi.
1987 - Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
1989 - Başbakan Turgut Özal, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
1989 - San Francisco'da 7,1 şiddetinde deprem.
1996 - Sanatçı Şanar Yurdatapan "bölücülük" yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
2001 - İsrail-Filistin barış anlaşmalarına karşı çıkan Ulusal Birlik Partisi genel başkanı Rehavam Zeevi, uğradığı silahlı saldırıcı sonucu öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.
2003 - Taipei'deki 101 katlı gökdelen, Kuala Lumpur'dakini 50 m geçerek dünyanın en yüksek binası oldu.
2008 - Türkiye 2009 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:41
  • Öğlen13:09
  • İkindi16:36
  • Akşam19:15
  • Yatsı20:43
 
 
Anket
Denetim Hakkında Meslektaş ne kadar bilgili?
Çok Bilgili
Az Bilgili
Hiç bir fikri yok
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
İktisadi Haber Ajansı Çözüm Ortağı
 
Arşiv
 
Süper Loto
10.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051218434649
 
On Numara
14.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08141623252627293940414652596061636467717376
 
Sayısal Loto
16.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010406354047
 
Şans Topu
16.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031117233105
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Denetim Gündemi

Denetim Haberleri

Teknoloji